9th AFA Nominees and Winners


Best Film

 
BLACK COAL, THIN ICE
BLACK COAL, THIN ICE
Mainland China



 
BLIND MASSAGE
BLIND MASSAGE
Mainland China



 
HAIDER
HAIDER
India



 
HILL OF FREEDOM
HILL OF FREEDOM
South Korea



 
ODE TO MY FATHER
ODE TO MY FATHER
South Korea



 
THE LIGHT SHINES ONLY THERE
THE LIGHT SHINES ONLY THERE
Japan





Best Director
 
LOU Ye
BLIND MASSAGE
Mainland China



 
TSUKAMOTO Shinya
FIRES ON THE PLAIN
Japan



 
Lav DIAZ
FROM WHAT IS BEFORE
The Philippines



 
Vishal BHARDWAJ
HAIDER
India



 
HONG Sang-soo
HILL OF FREEDOM
South Korea



 
Ann HUI
THE GOLDEN ERA
Hong Kong / Mainland China





Best Actor
 
LIAO Fan
BLACK COAL, THIN ICE
Mainland China



 
KASE Ryo
HILL OF FREEDOM
South Korea



 
Sean LAU Ching-wan
OVERHEARD 3
Hong Kong / Mainland China



 
Ethan RUAN
PARADISE IN SERVICE
Taiwan



 
CHOI Min-sik
ROARING CURRENTS
South Korea



 
SATOH Takeru
RUROUNI KENSHIN: THE LEGEND ENDS
Japan





Best Actress
 
BAE Doo-na
A GIRL AT MY DOOR
South Korea



 
GONG Li
COMING HOME
Mainland China



 
ZHAO Wei
DEAREST
Hong Kong / Mainland China



 
Kalki KOECHLIN
MARGARITA, WITH A STRAW
India



 
MIYAZAWA Rie
PALE MOON
Japan



 
TANG Wei
THE GOLDEN ERA
Hong Kong / Mainland China





Best Newcomer
 
DOH Kyung-soo
CART
South Korea



 
ZHANG Huiwen
COMING HOME
Mainland China



 
Ivana WONG
GOLDEN CHICKENSSS
Hong Kong



 
TOSAKA Hiroomi
HOT ROAD
Japan



 
ZHAN Huaiyun
MEETING DR. SUN
Taiwan





Best Supporting Actor
 
CHO Jin-woong
A HARD DAY
South Korea



 
QIN Hao
BLIND MASSAGE
Mainland China



 
CHEN Jianbin
PARADISE IN SERVICE
Taiwan



 
WANG Zhiwen
THE GOLDEN ERA
Hong Kong / Mainland China



 
ITO Hideaki
WOOD JOB!
Japan





Best Supporting Actress
 
HAN Ye-ri
HAEMOO
South Korea



 
Tabassum HASHMI
HAIDER
India



 
WAN Qian
PARADISE IN SERVICE
Taiwan



 
IKEWAKI Chizuru
THE LIGHT SHINES ONLY THERE
Japan



 
KUROKI Haru
THE LITTLE HOUSE
Japan





Best Screenwriter
 
KIM Seong-hun
A HARD DAY
South Korea



 
DIAO Yinan
BLACK COAL, THIN ICE
Mainland China



 
Chaitanya TAMHANE
COURT
India



 
LI Qiang
THE GOLDEN ERA
Hong Kong / Mainland China



 
TAKADA Ryo
THE LIGHT SHINES ONLY THERE
Japan





Best Cinematographer
 
DONG Jinsong
BLACK COAL, THIN ICE
Mainland China



 
ZENG Jian
BLIND MASSAGE
Mainland China



 
CHOI Chan-min
KUNDO: AGE OF THE RAMPANT
South Korea



 
KONDO Ryuto
MY MAN
Japan



 
Matt FLANNERY, Dimas Imam SUBHONO
THE RAID 2: BERANDAL
Indonesia





Best Production Designer
 
LIU Qing
GONE WITH THE BULLETS
Mainland China



 
Subrata CHAKRABORTY, Amit RAY
HAIDER
India



 
PARK Il-hyun
KUNDO: AGE OF THE RAMPANT
South Korea



 
HAYASHIDA Yuji, SAKUSHIMA Eri
OVER YOUR DEAD BODY
Japan



 
YI Zhenzhou
THE TAKING OF TIGER MOUNTAIN
Mainland China





Best Composer
 
CUI Jian, LIU Yuan
BLUE SKY BONES
Mainland China



 
ZHANG Yilin, HISAISHI Joe, DOU Peng,
George ACOGNY, SHU Nan

GONE WITH THE BULLETS
Mainland China



 
Mikey MCCLEARY
MARGARITA, WITH A STRAW
India



 
MOWG
THE FATAL ENCOUNTER
South Korea



 
BCDMG
TOKYO TRIBE
Japan





Best Editor
 
KIM Chang-ju
A HARD DAY
South Korea



 
SUNAGA Hiroshi
ONE THIRD
Japan



 
Patrick TAM, Curran PANG
THAT DEMON WITHIN
Hong Kong



 
KWONG Chi-leung, Manda WAI
THE GOLDEN ERA
Hong Kong / Mainland China



 
Gareth EVANS
THE RAID 2: BERANDAL
Indonesia





Best Visual Effects
 
Rick SANDER, Christoph ZOLLINGER
GONE WITH THE BULLETS
Mainland China



 
YAMAZAKI Takashi
PARASYTE
Japan



 
TONG Ka-wai, Ken LAW, Randy TSE,
Lucky Tracy Hannah

THE MIDNIGHT AFTER
Hong Kong



 
KANG Jong-ik
THE PIRATES
South Korea



 
KIM Wook
THE TAKING OF TIGER MOUNTAIN
Mainland China





Best Costume Designer
 
LIANG Tingting
BROTHERHOOD OF BLADES
Mainland China



 
William CHANG Suk Ping
GONE WITH THE BULLETS
Mainland China



 
TSUGE Isao
OVER YOUR DEAD BODY
Japan



 
CHONG Kyong-hee
THE FATAL ENCOUNTER
South Korea



 
KWON Yoo-jin
THE TAKING OF TIGER MOUNTAIN
Mainland China





Special Awards
 
NAKATANI Miki
Excellence in Asian Cinema Award
Japan


 
IM Kwon-taek
Lifetime Achievement Award
Korea