5th AFA Nominees & Winners by Film

zh-hant

View by NomineesView by Film

13 ASSASSINS
MIIKE Takashi
Best Director
YAKUSHO Koji
Best Actor
[WINNER]
HAYASHIDA Yuji
Best Production Design
YAMASHITA Kenji
Best Editing
SAWATAISHI Kazuhiro
Best Costume Design
Japan




71: INTO THE FIRE


CHOI Seung-hyun (T.O.P)
Best Newcomer
KIM Tae-hun, RYU Hee-jung
Best Visual Effects
South Korea




ABOUT HER BROTHER


AOI Yu
Best Supporting Actress
Japan




AFTERSHOCK


AFTERSHOCK
Best Film
FENG Xiaogang
Best Director
[WINNER]
XU Fan
Best Actress
[WINNER]
Phil JONES, JIANG Yan-ming
Best Visual Effects
Mainland China / Hong Kong




CONFESSIONS


CONFESSIONS
Best Film
NAKASHIMA Tetsuya
Best Director
MATSU Takako
Best Actress
OKADA Masaki
Best Supporting Actor
KIMURA Yoshino
Best Supporting Actress
KOIKE Yoshiyuki
Best Editing
Japan




DETECTIVE DEE & THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME


James CHOO Sung-pong
Best Production Design
Phil JONES
Best Visual Effects
Bruce YU Ka-on
Best Costume Design
Mainland China / Hong Kong




ECHOES OF RAINBOW


Aarif LEE
Best Newcomer
Hong Kong




GOLDEN SLUMBER


SAITO Kazuyoshi
Best Music Score
Japan




IP MAN 2


[WINNER]
Sammo HUNG Kam-po
Best Supporting Actor
Hong Kong




I SAW THE DEVIL


LEE Mogae
Best Cinematography
[WINNER]
NAM Na-young
Best Editing
South Korea




LET THE BULLETS FLY


LET THE BULLETS FLY
Best Film
JIANG Wen
Best Director
CHOW Yun-fat
Best Actor
Carina LAU Kar-ling
Best Supporting Actress
ZHU Sujin, SHU Ping, JIANG Wen, GUO Junli, WEI Xiao, LI Bukong
Best Screenplay
[WINNER]
William CHANG Suk-ping
Best Costume Design
Mainland China / Hong Kong




LOVE IN A PUFF


PANG Ho-cheung, Heiward MAK
Best Screenplay
Hong Kong




MADAME X


Shanty PAREDES
Best Supporting Actress
Eros EFLIN
Best Production Design
Indonesia




MONGA


Ethan JUAN Ching-Tien
Best Actor
[WINNER]
Mark CHAO Yu-Ting
Best Newcomer
Jake POLLOCK
Best Cinematography
HUANG Mei-Ching, CHEN Po-Jen
Best Production Design
Sandee CHAN
Best Music Score
Taiwan




MOSS


YU Hae-jin
Best Supporting Actor
South Korea




NORWEGIAN WOOD


KIKUCHI Rinko
Best Actress
[WINNER]
Mark LEE Ping-Bin
Best Cinematography
Yen-Khe LUGUERN
Best Costume Design
Japan




PEEPLI LIVE


PEEPLI LIVE
Best Film
Omkar Das MANIKPURI
Best Newcomer
[WINNER]
Indian Ocean
Best Music Score
Hemanti SARKAR
Best Editing
India




POETRY


POETRY
Best Film
[WINNER]
LEE Chang-dong
Best Director
[WINNER]
LEE Chang-dong
Best Screenplay
South Korea




REIGN OF ASSASINS


Michelle YEOH
Best Actress
SU Chao-Pin
Best Screenplay
Peter KAM Pui-tat, Anthony CHUE
Best Music Score
Mainland China / Hong Kong / Taiwan




SACRIFICE


GE You
Best Actor
HUANG Xiaoming
Best Supporting Actor
Mainland China / Hong Kong




SPACE BATTLESHIP YAMATO


YAMAZAKI Takashi
Best Visual Effects
Japan




THE HOUSEMAID


JEON Do-yeon
Best Actress
[WINNER]
YOON Yeo-jeong
Best Supporting Actress
CHOI Se-yeon
Best Costume Design
South Korea




THE LIGHT THIEF


Hassan KYDYRALIYEV
Best Cinematography
Kyrgyzstan




THE MAN FROM NOWHERE


PARK Jung-ryul
Best Visual Effects
South Korea




THE STOOL PIGEON


Kenny TSE Chung-to
Best Cinematography
Hong Kong




THE UNJUST


RYOO Seung-bum
Best Supporting Actor
PARK Hoon-jung
Best Screenplay
South Korea




THE YELLOW SEA


NA Hong-jin
Best Director
[WINNER]
HA Jung-woo
Best Actor
LEE Hwo-kyoung
Best Production Design
JANG Young-gyu, LEE Byung-hoon
Best Music Score
South Korea




UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES


[WINNER]
UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES
Best Film
Thailand




UNDER THE HAWTHORN TREE


ZHOU Dongyu
Best Newcomer
MENG Peicong
Best Editing
Mainland China





AFA Nominees & Winners

5th AFA Nominees & Winners